შპს „საქაერონავიგაციასა“ და კომპანია “INDRA SISTEMAS S.A.”-ს შორის ხელშეკრულება გაფორმდა
10 ივნისს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს “საქაერონავიგაციასა” და ესპანურ კომპანია “INDRA SISTEMAS S.A.”-ს შორის, საჰაერო მოძრაობის მართვის ავტომატიზირებული სისტემის შესყიდვის თაობაზე ხელშეკრულება გაფორმდა. ღონისძებას საქართველოს ვიცე-პრემიერი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, შპს „საქაერონავიგაციის“ გენერალური დირექტორი გოჩა მეზვრიშვილი, კომპანია „INDRA“-ს ვიცე პრეზიდენტი ფედერიკო რუედა და სხვა ოფიციალური პირები დაწსწრნენ.
შპს “საქაერონავიგაციის” მიერ გამოცხადებულ საერთაშორისო ტენდერში ესპანური კომპანიის გამარჯვებამ, საქართველოს საშუალება მისცა, რომ არსებული მაღალტექნოლოგიური სისტემა, რომელსაც ექსპლუატაციის ვადა 1 წელიწადში ამოეწურება, ევროპის ყველაზე წარმატებული საჰაერო ნავიგაციის სისტემებით ჩაანაცვლოს. ახალი სისტემის ღირებულება 15 მილიონი ლარია. ხელშეკრულების თანახმად, ესპანური კომპანია თავად დაამონტაჟებს სისტემას, განახორციელებს თანმდევ მომსახურებას და მონიტორინგს გაუწევს თანამშრომლების გადამზადების პროცესს.
ახალი ტექნოლოგიების დანერგვა არსებული ინფრასტრუქტურის სრულ შეცვლას ითვალისწინებს, რაც ხელს შეუწყობს კომპანიის ძირითადი საქმიანობის - ფრენების უსაფრთხოების უზრუნველყოფას და კიდევ უფრო მაღალ სტანდარტებზე გადასვლას. ახალი სისტემების დამონტაჟება საქართველოს საჰაერო სივრცის გამტარუნარიანობასაც გაზრდის და კომპანიას შესაძლებლობა ექნება, მაღალი დონის სანავიგაციო მომსახურება უფრო მეტ უცხოურ ავიაკომპანიას გაუწიოს.
საჰაერო მოძრაობის მართვის ახალი სისტემა ავიამეთვალყურეების სამუშაო პროცესს ბევრად ეფექტურს და კომფორტულს გახდის. საჰაერო მოძრაობის მართვისა და სანავიგაციო სისტემების ინდუსტრიაში “INDRA” ერთ-ერთი ლიდერი კომპანიაა და ამ მიმართულებით მის პროდუქციას მსოფლიოს 150-მდე ქვეყანა იყენებს. “INDRA”- ს საავიაციო ინდუსტრიაში 30-წლიანი გამოცდილება აქვს, დღეს ის მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე უსაფრთხო და მაღალ ტექნოლოგიურ სანავიგაციო სისტემებს ქმნის.

Agreement was signed between “Sakaeronavigatsia” Ltd. and company “INDRA SISTEMAS S.A.”
On June 10, 2015, the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, “Sakaeronavigatsia” Ltd. and Spanish company “INDRA SISTEMAS S.A.” signed the agreement on procurement of the automated ATC system. Vice-Prime Minister, Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia – Mr. George Kvirikashvili, director general of “Sakaeronavigatsia” Ltd. Mr. Gocha Mezvrishvili, vice president of the company “INDRA” Mr. Federico Rueda and other officials attended the event.
Winning the international tender announced by “Sakaeronavigatsia” Ltd. by the Spanish company has given Georgia an opportunity to replace the existing high-tech system, which operation period will expire in 1 year, with the most successful ATC systems of Europe. The price of the new system amounts to 15 million GEL. According to the agreement, the Spanish company will install the system, provide the follow-up services and monitor the training process of the employees.
The introduction of new technology will provide a fundamental change of the existing infrastructure, thus contributing to the company’s core activities - even higher standards of flight safety. The new systems will also increase the conductibility of the airspace of Georgia and the company will be able to render high-level navigation services to more foreign airlines. A new ATC system will make the working process much more efficient and comfortable for the air traffic controllers.
“INDRA” is one of the leader companies in the industry of air traffic control and navigation systems and more than 150 countries use its products in this direction. “INDRA” possesses 30-year experience in the aviation industry; today it makes one of the safest and high-tech navigation systems in the world.