TAV Georgia-მ და საქაერონავიგაციამ ერთობლივი პროექტი განახორციელეს
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში TAV Georgia-სა და საქაერონავიგაციის თანამშრომლობით ახალი სამიმოსვლო ბილიკი გაიხსნა. შედეგად, თბილისის აეროპორტს აქვს დამატებითი სამიმოსვლო ბილიკი (Golf) და მოსაბრუნებელი მოედანი, რაც მკვეთრად ზრდის ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის გამტარუნარიანობას და უმნიშვნელოვანესი პროექტია მსხვილი ავიაგადამზიდებისთვის, რომლებიც დიდი ზომის საჰაერო ხომალდებით ოპერირებენ.
აეროპორტის და ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის სრულყოფილი და გამართული ფუნქციონირებისთვის უმნიშვნელოვანესია შუქ-სასიგნალო სისტემის არსებობა, რასაც საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს „საქაერონავიგაცია“ უზრუნველყოფს.
ახალი სამიმოსვლო ბილიკის ვიზუალური სანავიგაციო საშუალებით აღჭურვაში საქაერონავიგაციამ 3 მილიონ 755 ათასი ლარის ინვესტიცია განახორციელა. სამიმოსვლო ბილიკის შუქ-სასიგნალო სისტემის გაფართოების პროექტი ფრანგულმა კომპანიამ „ADPI” შეასრულა. ახალი, თანამედროვე სისტემის ნაწილების მოწოდება და სამონტაჟო სამუშაოები იტალიური კომპანია „OCEM”-მა უზრუნველყო. ახალ სამიმოსვლო ბილიკ „G“- გოლფზე დამონტაჟდა თანამედროვე LED ტიპის ახალი ტექნოლოგიის იტალიური წარმოების სანათები. ქალაქ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის სამიმოსვლო ბილიკის (GOLF) შუქტექნიკური სისტემა სრულ შესაბამისობაშია ICAO-ს საერთაშორისო სტანდარტებთან და აკმაყოფილებს ადგილობრივ და საერთაშორისო მოთხოვნებს.

TAV Georgia finished the construction of a new taxiway at Tbilisi International Airport. Therefore, Tbilisi International Airport has an additional taxiway (GOLF) and a roundabout, which will significantly increase runway throughput and is the most important project for large airlines operating large-scale aircraft.
The presence of the AGL system is crucial for the full and proper operation of the airport and the runway. This system is provided by Sakaeronavigatsia Ltd. of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
Sakaeronavigatsia invested 3 million 755 thousand GEL in the equipment of the taxiway with visual Navaids. The project for the expansion of the taxiway AGL system was carried out by the French company ADPI. Italian company OCEM supplied and installed new, modern parts of the system.
Modern LED-type, Italian-made lights of new technology were installed on the new taxiway – “G” GOLF. The AGL system of the taxiway (GOLF) of Tbilisi International Airport is in full compliance with the ICAO international standards and meets the local and international requirements.