შპს“საქაერონავიგაციასა“ და კომპანია „Thales” შორის ხელშეკრულება გაფორმდა
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს “საქაერონავიგაციასა“ და კომპანია „Thales” შორის, გაფორმდა ხელშეკრულება სარადარო სისტემების ტექნიკური მხარდაჭერის თაობაზე. პროექტის ღირებულება 2 მილიონი ევროა. ხელშეკრულებას ხელი მოაწერეს შპს „საქაერონავიგაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გოჩა მეზვრიშვილმა და კომპანია „Thales”-ის ვიცე-პრეზიდენტმა ოლივიერ აჩარდიმ.
ხელშეკრულების მიხედვით, ფრანგული კომპანია ვალდებულებას იღებს, უზრუნველყოს საქართველოში არსებული სამი რადიოლოკატორის ტექნიკური მხარდაჭერა, სისტემისა და პროგრამული უზრუნველყოფის გეგმიური განახლება მომდევნო 5 წლის განმავლობაში. პროექტის ფარგლებში გათვალისწინებულია, კომპანია „Thales”-ის წარმომადგენლის მიერ, რადიოლოკატორების ტექნიკური შემოწმება წელიწადში ერთხელ, რომლის საფუძველზეც, მომზადდება ყოველწლიური ანგარიში. რადარების ტექნიკური პარამეტრები მუდმივ რეჟიმში აისახება „Thales”- ის სათაო ოფისის ტექნიკურ ბაზაში და საჭიროების შემთხვევაში მომსახურება განხორციელდება ცხელი ხაზისა და ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით. აღნიშნული ხელშეკრულების მიხედვით, ასევე, დაგეგმილია შპს „საქაერონავიგაციის“ თანამშრომლების თეორიული და პრაქტიკული ტრეინინგი საფრანგეთში.
“კომპანია THALES GROUP ფრანგული მულტინაციონალური კომპანიაა, რომელიც აპროექტებს და აშენებს ელექტრონულ სისტემებს და სთავაზობს სერვისებს საჰაერო სივრცის, თავდაცვის, ტრანსპორტისა და უშიშროების სფეროში მომუშავე კომპანიებს. THALES GROUP-ს 50-ზე მეტ ქვეყანაში 68 000-ზე მეტი ადამიანი ჰყავს დასაქმებული. საჰაერო სივრცის მართვის სფეროში კომპანია “Thales” -ის მიერ წარმოებული სისტემები ყველაზე სანდოა.“Thales” -ის სანავიგაციო სისტემებს მსოფლიოს 180-ზე მეტი ქვეყანა იყენებს. სტატისტიკური მონაცემებით, მსოფლიოში სამი აფრენილი თვითმფრინავიდან ორი“Thales” -ის სისტემების მეშვეობით კონტროლდება,” -განაცხადა შპს „საქაერონავიგაციის“ გენერალურმა დირექტორმა გოჩა მეზვრიშვილმა.
კომპანია „Thales”-ის ტექნიკური მხარდაჭერის საშუალებით, შპს „საქაერონავიგაციის“ სარადარო სისტემები მუდმივად შესაბამისობაში იქნება საერთაშორისო ნორმებთან და რეკომენდაციებთან, რაც, თავის მხრივ, საშუალებას მისცემს კომპანიას ყოველგვარი შეფერხების გარეშე, ეფექტურად მოემსახუროს ავიაკომპანიებს.

“Sakaeronavigatsia” Ltd. of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and company “Thales” signed the Contract on Radar System Maintenance on February 17, 2016. The cost of the project totals 2 million EUR. The contract was signed by Mr. Gocha Mezvrishvili, the Director General of “Sakaeronavigatsia” Ltd. and Mr. Olivier Achard, Sales Director of company “Thales”.
According to the contract, the French company undertakes to provide maintenance of Tbilisi (Point 1100; Tbilisi Airport) and Poti radars over the next 5 years. The project also provides technical inspection of the radars by the representative of “Thales” once a year, based on which an annual report will be drafted. According to the above contract, the training is scheduled as well, which will enable the employees of “Sakaeronavigatsia” Ltd. to improve their skill level in both theoretical and practical terms. In addition, the contract provides permanent service of company “Thales” through e-mail and hotline.
„Company “THALES GROUP” is a French multinational company that designs and builds electrical systems and offers the services for the companies working in aerospace, defense, transportation and security sectors. THALES GROUP has employed more than 68 000 people in more than 50 countries. The systems produced by company “Thales” are the most reliable in the air traffic control area. According to statistics, from three aircrafts taken off on the global level, two of them apply "Thales" systems. More than 180 countries use "Thales" Navigation Systems all over the world.”- said Mr. Gocha Mezvrishvili, the Director General of “Sakaeronavigatsia” Ltd.
The radar systems of “Sakaeronavigatsia” Ltd. will be in constant compliance with the international standards and recommendations due to maintenance of company “Thales”, which in turn will allow the company to serve the airlines effectively.