საქართველოს საჰაერო სივრცე თავისუფალი საჰაერო მარშრუტებით
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს “საქაერონავიგაცია” სომხეთის სააერნაოსნო მომსახურების პროვაიდერ ორგანიზაცია ARMATS - სთან ერთად სამხრეთ კავკასიის რეგიონში უმნიშვნელოვანესი პროექტის - საქართველოს და სომხეთს შორის თავისუფალი საჰაერო მარშრუტების დანერგვას იწყებს.
პროექტი გულისხმობს საქართველოს და სომხეთის საჰაერო სივრცეში მფრენი საჰაერო ხომალდების მიერ თავისუფალი მარშრუტების გამოყენების შესაძლებლობას, მხოლოდ შემოსვლის და გასვლის წერტილის მითითებით და ის აღნიშნულიიქნება, როგორც სამხრეთ კავკასიის საჰაერო სივრცის თავისუფალი მარშრუტები - “Free Route Airspace in south Caucasus Area – FRASC”. საქართველომ და სომხეთმა თავისუფალი საჰაერო მარშრუტების პროექტზე მუშაობა 2017 წელს დაიწყეს და ის ძალაში 2019 წლის 8 ნოემბერს 00:00 საათზე შევა.
ამ მნიშვნელოვანი პროექტის განხორციელებას თბილისის საჰაერო მოძრაობის რაიონული ცენტრიდან შპს “საქაერონავიგაციის” გენერალური დირექტორი გოჩა მეზვრიშვილი, სომხეთის სააერნაოსნო მომსახურების პროვაიდერი ორგანიზაციის გენერალური დირექტორი არტურ გასპარიანი და ევროკონტროლის დელეგაციის წევრები დააკვირდებიან. შპს “საქაერონავიგაციის” გენერალური დირექტორის გოჩა მეზვრიშვილის განცხადებით თავისუფალი საჰაერო მარშრუტებით ევროპის საჰაერო სივრცის სამი მეოთხედი უკვე სარგებლობს. “მიხარია, რომ ამიერკავკასიის რეგიონში ჩვენ პირველებმა დავნერგეთ თავისუფალი საჰაერო მარშრუტები და დღეს უკვე ამ კონცეფციის მეორე ეტაპის განხორციელებას ვიწყებთ. ავიაკომპანიებს, რომლებიც ერთ მარშრუტზე კვეთენ საქართველოს და სომხეთს, საშუალებას ვაძლევთ გადაადგილებისას აარჩიონ უმოკლესი მარშრუტი, დაზოგონ დრო და საწვავი და შესაბამისად, უფრო ეფექტურად დაგეგმონ ხარჯი. ეს საკმაოდ რთული მისიაა და მიხარია, რომ ჩვენმა გუნდმა ამ გლობალურ გამოწვევას წარმატებით გაართვა თავი”.
საქაერონავიგაციის საჰაერო მოძრაობის მართვის სპეციალისტები ევროკონტროლის და სომხეთის წარმომადგენლებთან ერთად, თავისუფალი საჰაერო მარშრუტების დანერგვის პროცესს რამოდენიმე დღის განმავლობაში ადგილზე დააკვირდებიან.
საქართველო საჰაერო ნავიგაციის უსაფრთხოების ევროპული ორგანიზაციის ინიციატივას - საჰაერო სივრცეში თავისუფალი საჰაერო მარშრუტების დანერგვის შესახებ, 2017 წელს შეუერთდა. ორგანიზაციის სამოქმედო გეგმის მიხედვით, თავისუფალი საჰაერო მარშრუტები, მთელი ევროპის მასშტაბით 2022 წელს სრულად იქნება დანერგილი.

Free Routs airspace of Georgia
“Sakaeronavigatsia” Ltd. of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, together with the aeronautical service provider organization of Armenia - ARMATS, is launching the most important project in the South Caucasus region – the introduction of free route airspace between Georgia and Armenia.
The project envisages the opportunity of the use of free routes by the aircraft flying in Georgian and Armenian airspace, indicating only the point of entry and exit, and it will be marked as the Free Route Airspace in South Caucasus Area - FRASC. Georgia and Armenia began working on the free route airspace project in 2017 and it will enter into force on November 8, 2019, at 00:00.
Gocha Mezvrishvili, Director General of “Sakaeronavigatsia” Ltd., Artur Gasparyan, Director General of Armenian Aeronautical Service Provider Organization, and the members of EUROCONTROL Delegation will monitor the implementation of this important project from the regional ATC center of Tbilisi.
According to Gocha Mezvrishvili, Director General of “Sakaeronavigatsia” Ltd., three-quarters of the European airspace already uses free routes. “I am glad that we were the first to introduce free route airspace in the Transcaucasian region, and today we are starting the second phase of this concept. We allow the airlines crossing Georgia and Armenia on one route to choose the shortest route while flying, to save time and fuel, and therefore to plan their expenses more efficiently. It’s a quite difficult mission and I’m glad that our team has successfully coped with this global challenge.”
The ATC specialists of “Sakaeronavigatsia” Ltd., together with the representatives of EUROCONTROL and Armenia, will observe the process of introduction of free route airspace on-site for several days.
Georgia joined the initiative of the European Organization for the Safety of Air Navigation on the introduction of free route airspace in 2017. According to the action plan of the organization, free route airspace will be fully introduced across Europe in 2022.