საქართველო EUROCONTROL–ის წევრი ქვეყანა გახდა
საქართველო ევროპის საჰაერო ნავიგაციის უსაფრთხოების ორგანიზაციის (EUROCONTROL) წევრი გახდა. მემორანდუმს ხელი ქალაქ ბრიუსელში 3 დეკემბერს მოეწერა. ქართულ მხარეს მასპინძლობა EUROCONTROL-ის გენერალურმა დირექტორმა ფრენკ ბრენერმა გაუწია.
ცერემონიას ესწრებოდნენ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე ნათია მიქელაძე, შპს "საქაერონავიგაციის" დირექტორი გოჩა მეზვრიშვილი, საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს დირექტორი გურამ ჯალაღონია და სხვა ოფიციალური პირები.
დაარსდა რა 1960 წელს, დღესდღეისობით საჰაერო ნავიგაციის უსაფრთხოების ევროპული ორგანიზაცია EUROCONTROL წარმოადგენს სამთავრობოთაშორის სამოქალაქო-სამხედრო ორგანიზაიცას, რომლის შემადგენლობაშიც შედის 39 სახელმწიფო. იგი მის პარტნიორებთნ ერთად, ორიენტირებულია ერთიანი ევროპის ცის დანერგვაზე, რაც ხელს შეუწყობს ოცდამეერთე საუკუნისა და შემდგომი პერიოდისთვის აუცილებელ საჰაერო მოძრაობის მართვის განხორციელებას.
EUROCONTROL უზრუნველყოფს რიგ მომსახურებებს საავიაციო საზოგადოების მიმართ, რაც ითვალისწინებს:
• ევროპის საჰაერო მოძრაობის მართვის (ATM) პროგრამების სისრულეში მოყვანის განვითარებასა და კოორდინირებას;

Georgia has become a member of EUROCONTROL
Georgia has become a member of the European Organisation for the Safety of Air Navigation (EUROCONTROL). The memorandum was signed in Brussels on 3 December. Georgian delegation was hosted by general director of EUROCONTROL, Frank Brenner. The ceremony was attended by Mrs. Natia Mikeladze Deputy Minister of Economy of Georgia, Mr. Gocha Mezvrishvili, The Director of Sakaeronavigacia LTD, The Directors of Georgian Civil Aviation Agency Mr. Guram Jalaghonia and other officials.
Founded in 1960, today EUROCONTROL, the European Organization for the Safety of Air Navigation, is a civil-military organization committed to building, together with its partners, a Single European Sky that will deliver the air traffic management (ATM) performance required for the twenty-first century and beyond. EUROCONTROL provides a range of services to the aviation community including:
• Development and coordination of the implementation of European air traffic management (ATM) programmes;